Jukolan perinteisiin on kuulunut toisesta Jukolasta lähtien Jukolan sanoma. Sillä Kaukametsäläiset tervehtivät jotakin ajankohtaista yhteisöä tai ryhmää. Se voi olla myös jonkin ajankohtaisen asian esille nostamista. Sanoman lukee voittajajoukkueen jäsen pian maaliin saavuttuaan.
Viime vuosien sanomat ovat syntynee Seppo Väli-Klemelän kynästä. – Ensimmäinen sanoma minun käsialallani on vuodelta 2010 eli tälle suvelle kirjoitettu on viidestoista. Olen kuudes sanoman kirjoittaja, joten kovin usein ei vuoro vaihdu. Jukolan johtoryhmä tähän kunniatehtävään pyysi, ja minun on vaikea tietää, miksi valinta osui kohdalle. Kirjoittaminen on ollut iso osa elämääni, samoin suunnistus, tässä varmasti juurisyy, kertoo Seppo päätymisestään tai pääsemisestään Jukola-sanoman kirjoittajaksi.
Seitsemän veljestä perinteen takana
Jukolan johtoryhmä päättää Jukolan sanoman vastaanottajan. Vuosien saatossa sanoma on osoitettu mm. Suomen lehdistölle, Suomen suurkisoille, Turulle ja sen yliopistolle, Suomen hiihtäjille, Rajojemme vartiolle, Metsä kulkevalle kansalle sekä Suomen metsästäjille. Vuonna 2024 Lakia-Jukolassa sanoman vastaanottajana oli Opiskelijoiden liikuntaliitto, joka täytti 100 vuotta.
– Jukolan johtoryhmä ilmoittaa minulle sanoman vastaanottajan syksyn aikana. Sitten vaan mietiskelyä, Seitsemän veljeksen tekstin lukemista ja kun ajatus löytyy, alan kirjoittamaan versioita. Loppu onkin ”tiivistä, karsi ja selvennä”. Työ on valmis vuoden vaihteen paikkeilla. Sanomahan painetaan myös karttoihin ja se sanelee aikataulun.
Kokeneen Jukola-sanoman kirjoittaja löytää sanomaan perusteet Aleksis Kiven Seitsemästä veljeksestä. – Viesti viedään läpi kesäyön suunnistajien tervehdyksenä vastaanottajalle. Täyttä varmuutta ei ole, mutta luulen, että tällä halutaan toistaa tapahtumaa, jossa Jukolan veljekset kuljettivat vanhalle kotikonnulleen viestin siitä, että Impivaara oli palanut. Sanomaa on viety toisesta Jukolasta lähtien ja nykyään myös Nuorten Jukolassa kuljetetaan sanoma.
Ajankohtaisuus ja sydän mukana
Seppo Väli-Klemelällä Jukola on sydämen asia – omien sanojensa mukaan Jukola on ehdottomasti sydämen sisällä. Hyvä Jukola-sanoman koostumus on hänellä selkeä:
– Vastaanottaja pitää tietenkin huomioida, lisäksi pyrin siihen, että viestissä olisi esillä jokin kaikille tärkeä asia, sopiva lainaus Aleksin Kiven tekstistä ja selvästi ilmenevä syy vastaanottajan valinnalle.
Viidentoista Jukola-sanoman konkarille jokainen sanoma on ollut tärkeä, mutta muutama on jäänyt erityisesti mieleen: – Ei niitä tietenkään voi tärkeysjärjestykseen laittaa, mutta ainakin vuoden 2013 sanoma suomalaiselle huippu-urheilulle ja 2017 itsenäiselle 100-vuotiaalle Suomelle ovat olleet tunnetasolla vahvoja minulle. Myös tämän vuoden sanomassa on itselleni ja toivottavasti muillekin tärkeä viesti, kertoo hän salaperäisesti.
Pelkkää Jukola-sanoman kirjoittamista Seppo Väli-Klemelän Jukolat eivät ole olleet. -Kilpailijana olen tietysti ollut monet kerrat, ja kerran saanut voittajajoukkueen ankkurina lukeakin Jukolan sanoman. Tänä vuonna taidan pysyä kisakeskuksessa lehtimiehenä, ja valmennettavat hoitavat kilpailusuoritukset. Olen toiminut YLE:n asiantuntijana radiossa, Jukolan yöt vietin Tapolan Pertin kanssa vuosina 2008–2019. Olen myös Jukolan taustayhteisön Kaukametsäläisten jäsen ja ollut paikalla jokaisessa viestissä vuodesta 1966 lähtien.
Seppo Väli-Klemelä kirjoittaa Jukolan sanoman Mikkeli-Jukolaan.