• 5
  • 3
  • 4
  • 2
  • 1

Navin kalenteri

Navi
pe ,helmi 22. 2019 18:00
Perjantaijumppa
Navi
la ,maalis 23. 2019 12:00
Ratamestari seminaari
Navi
ke ,huhti 03. 2019 17:00
Navi kuntorastit
Navi
ke ,huhti 03. 2019 18:00
Aikuisten suunnistuskoulu
Navi
pe ,huhti 05. 2019 16:00
Ohjaajakoulutus
Navi
pe ,huhti 05. 2019 16:00
Ohjaajakoulutus
Navi
ke ,huhti 10. 2019 17:00
Navi kuntorastit
Navi
ke ,huhti 10. 2019 18:00
Aikuisten suunnistuskoulu
Navi
ke ,huhti 17. 2019 17:00
Navi kuntorastit
Navi
ke ,huhti 17. 2019 18:00
Aikuisten suunnistuskoulu

Toimintasuunnitelma 2018

Toiminnan lähivuosien suuntaviivat ja painopistealueet

Navi ry on etelä-savolainen koko perheen suunnistusseura, joka panostaa voimakkaasti kunto- ja nuorisotoimintaan. Seura tarjoaa kaikenikäisille mahdollisuuden oppia suunnistustaitoja ja pyrkii lisäämään suunnistusharrastusta Mikkelissä ja lähialueilla. Järjestämiämme tapahtumia pidetään laadukkaina ja laadukkaat kilpailujärjestelyt pitävät omalta osaltaan seuran imagoa korkeana.

Seuramme keskeiset toiminnan painopistealueet ovat:
nuorten koulutus- ja valmennustoiminta
kansainvälinen, valtakunnallinen ja alueellinen kilpailumenestys
harraste- ja terveysliikunta
laadukkaiden kilpailujen järjestäminen sekä
seuratoiminnan jatkuva kehittäminen

Vuoden 2018 tärkein tapahtuma on suunnistuksen pitkien matkojen SM-kilpailujen järjestäminen elokuussa Neitvuorella. Vuodelle 2020 myönnetyn Nuorten Jukolan valmistelut jatkuvat. Nuorten koulutus- ja valmennustoiminnassa kehitetään edelleen tekemisen laatua kouluttamalla uusia ohjaajia ja valmentajia. Valmennuksen painopiste on vuonna 2018 sarjojen H/D 14-21 suunnistajissa.

Kuntosuunnistustapahtumia järjestetään aikaisempien vuosien tapaan, mutta suunnistuskautta jatketaan sekä huhti- että lokakuussa. Tapahtumien laatuun kiinnitetään edelleen entistä enemmän huomiota. Osa kuntosuunnistustapahtumista palvelee myös valmennus- ja nuorisotoimintaa. Toiminnan laadun turvaamiseksi palkataan edellisvuoden tapaan henkilö valmistelemaan vaativimmat tapahtumat. Seuran kartta- ja kartoitustilannetta kehitetään laatimalla kolme uutta karttaa ja päivittämällä nykyisiä karttoja kuntosuunnituskäyttöön.

Seuratoimintaa kehitetään järjestämällä seuran yhteisiä sosiaalista yhteenkuuluvuutta lisääviä tapahtumia, joissa yhdistyy kuntoliikunta, lasten ja nuorten valmennustoiminta. Yhteistyötä paikkakunnan muiden urheiluseurojen kanssa lisätään edelleen ja voimavaroja yhdistetään toiminnan monipuolistamiseksi ja laadun parantamiseksi. Kouluilla tapahtuvaa suunnistusopetusta tullaan edelleen jatkamaan.

 

 

Toimintasuunnitelma kokonaisuudessaan löytyy täältä.

 

© 2016 Suunnistusseura Navi. All Rights Reserved. - - -Version 16.3.2019

Search